Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Беларусы цi лiцьвiны?

Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2, 3, 4, 5  наступная » 

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Рознае

Аўтар Паведамленне
Алег

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 12.06.2006
Паведамленні: 173
Адкуль: Менск

ПаведамленнеДададзена: 24.08.07 13:42    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Таксама належыць заўважыць, што "русiн/рутэн/руськi" - не заўсёды паказвала на этнiчную адметнасьць, а на рэлiгiйную - "веры руськай" (праваслаўнай). Такое падзяленьне мажлiва сустрэць нават зараз: як толькi каталiк - адразу паляк, не заўважаючы, што гэтае так званы "касьцёльны паляк"/"полек маўвы" (так звалi беларусаў/лiцьвiнаў каталiцкага веравызнаньня... асаблiва яскрава гэтае праявiлася ў апошнiя стагоддзi).

З павагай,
Алег К.

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 24.10.2006
Паведамленні: 59

ПаведамленнеДададзена: 24.08.07 14:15    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Алег, згодная з тым, што панятак "русін", верагодна, першапачаткова выкарыстоўваўся для пазначэння прыналежнасці да праваслаўя, можа таму ён і датычыў да даволі вялікага усходнеславянскага абшару. Праўда, з часам гэта набывала ўжо значэнне і этнічнай адметнасці Сьмешка

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 24.01.2007
Паведамленні: 1718
Адкуль: USA (а раней Менск)

ПаведамленнеДададзена: 24.08.07 14:52    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Natka, дзякуй за адказ. Я не за тое, каб зьмяняць этнічныя характэрыстыкі - назвы. Але імя дзяржавы мае гістарычнае права быць ВКЛ. У сувязі з гэтым, людзі, што Вы думаеце наконт назвы ВКЛ? ці, беручы пад улік тое, што назву Беларусь таксама не хочацца губляць ВКЛітоўска - Беларускае? У гэтым выпадку нішто не губляецца, і яскрава бачныя гістарычныя карані ! Га?

Sow a thought reap an action. Sow an action reap a habit.
Sow a habit reap a character. Sow a character reap a destiny
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Наведаць сайт аўтара
Vola

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 17.05.2006
Паведамленні: 1686

ПаведамленнеДададзена: 24.08.07 15:01    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

julcik, да так, аб сваім. Зразумей мяне правільна, вельмі хачу як-небудзь сустрэцца з дарослым беларускамоўным, які не разумее ані ў квантавай фізіцы, ані ў псыхалінгвістыцы. Беларусь, твой народ дачакаецца, карацей, гэтага як-небудзь.

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 24.08.07 16:48    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Vola пісаў(-ла):
І калі ў нашых колах зьявіцца хаця б адзін сантэхнік?

Не ў тэму, але я ўжо некалі пісала, што сярод нашых актыўных наведвальнікаў (непісьменнікаў) ёсць сантэхнік з вышэйшай палітэхаўскай адукацыяй (Прывітанне Івану Міргаю ...)

Volha

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 24.04.2006
Паведамленні: 3956
Адкуль: Менск-Мінск

ПаведамленнеДададзена: 27.08.07 15:29    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

mama Halja пісаў(-ла):
Volha што канкрэтна Вы не ўхваляеце? мы ўсе людзі, значыць усе недасканалыя. Калі нешта я напісала неправільна, то дайце знаць, а то як жа я змагу перамяніць думку да лепшага, калі Вы не кажыце канкрэтна. Такое адчуваньне, што нешта Вас моцна шакавала ў тым маім даўгім паведамленьні. Што?

mama Halja,
Так, было шакавала. Спадзяюся, простае непаразуменне. Сціслае (ды па тэме) тлумачэнне не складваецца. Калі настойваеце, магу ў прыват. )))

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 24.01.2007
Паведамленні: 1718
Адкуль: USA (а раней Менск)

ПаведамленнеДададзена: 27.08.07 15:55    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

І я спадзяюся, простае непаразуменне.

Sow a thought reap an action. Sow an action reap a habit.
Sow a habit reap a character. Sow a character reap a destiny
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Наведаць сайт аўтара
Алег

Актыўны ўдзельнік

ПаведамленнеДададзена: 29.08.07 15:48    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Пачакайма, калi тут зьявiцца лiцьвiн ды нашчадак лiцьвiнаў. Паслухаем, што ён скажа.

З павагай,
Алег К.

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 13.10.2006
Паведамленні: 1527

ПаведамленнеДададзена: 4.09.07 1:35    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Santechnik źjaviūsia! Сьмешка
Choć tema biaskoncaja by pieśń akyna - maje 3 šelahi:
1. Nacyji paūźnikali adno z XX (kanca XIX) stahoddzia. Dyk voś letuvisy raspačali svoj nacyjanalny prajekt nia nadta raniej ad nas. Datul byli jak i my tutejšymi. A mahli b stacca palakami. Ci (čaho nia zdarajecca?) biełarusami/lićvinami. Ale i ūsie my mahli b siońnia samaaznačacca jak “polacy”. Ci kryj Boža “iścinnna russsskija” (Dziakuj, Boža, što ja nie maskal! Міргаю )
2. Letuvisy tki majuć poūnaje prava karystać z SUPOLNAJ z nami histaryčnaj spadčyny. A jichnaja dziaržaūnaja histaryjahrafija/mitalohija jość, paviercie, kompleksam niepaūnavartaści małoj nacyji Мая памылка, прабач
3. Maju etničnyja (na padstavie moūnaj) mapy Vilenščyny XIX-pačXX st.: bałty (miemavita bałtamoūnyja bałty) imkliva asymilavalisia abšar rabiūsia biełaruskamoūnym. Šče j dasiul u Hirach, Hieviatach j h.d. pazastalisia čystyja lietuvisy (samaakreśleńnie)
4. Biełaruś/Belarus usiož-taki stałasia brendam. Mnie padabajecca. Lithuaniae/Litva hetaksama Супер! ale histaryčnyja kostki, što da mianie, ūžo kinutyja na Biełaruś Мая памылка, прабач

P.S. Jak pisaū raniej, maju apiniju, što ciapierka biełarus (albo lićvin) – palityčnaja aznaka. Sproščana (prašu adrazu nia vypraūlacca ū kryžovuju vypravu, ale padumać): My biełarusy. Ale nia prodki biełarusaū. Ci tabie, Aleh: Nia žjavicca lićvin dy naščadak lićvina (ū vadnym ciele). Niama hetkich. Не

Алег

Актыўны ўдзельнік

ПаведамленнеДададзена: 5.09.07 11:17    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Juan пісаў(-ла):
Ci tabie, Aleh: Nia žjavicca lićvin dy naščadak lićvina (ū vadnym ciele). Niama hetkich. Не

Ёсьць Сьмешка Толькi не знайшоў яшчэ часу завiтаць да нас (хоць i абяцаў Вельмі шчасьлівы ).

Андрусю, ты не проста чытай гэты форум, а зарэгiструйся ды напiшы пра сябе, пра дзеда свайго ды iншых родзiчаў. Вельмі шчасьлівы Далучайся... распавядзi пра Конана ды яго нашчадкаў.

З павагай,
Алег К.

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 13.10.2006
Паведамленні: 1527

ПаведамленнеДададзена: 7.09.07 17:24    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Dosyć daūna parvałasia taja poviaź, kab chtoś mieūsia ū pobytavym nacyjanalnym seńsie naščadkam lićvina (h.zn. śviedamaha biełarusa, što palityčna ūvažaje siabie za hramadzianina Rečy Paspalitaje).
Chutčej pavieru ū lićvinstva a la Mickievič. Toj pad “lićvinam” (Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie…) mieū na ūvazie palityčnaha palaka j hramadzianina Rečy Paspalitaj. A mienavita ź VKL.
Bo kali “prydumvali” biełarusaū, Litvy (j lićvinoū) ūžo nia jsnavała bolš za 100 hod…

Тэлевіталь

Зарэгістраваны: 06.06.2006
Паведамленні: 37
Адкуль: Горадня

ПаведамленнеДададзена: 9.09.07 8:47    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Vola пісаў(-ла):
julcik, да так, аб сваім. Зразумей мяне правільна, вельмі хачу як-небудзь сустрэцца з дарослым беларускамоўным, які не разумее ані ў квантавай фізіцы, ані ў псыхалінгвістыцы. Беларусь, твой народ дачакаецца, карацей, гэтага як-небудзь.

Vola, усё ў Вашых руках. Аддасьцё свайго Дамініка ў звычайны ПТВ, а ня ў нейкі там БДУ, і з'явіцца цудоўны беларускамоўны токар. Міргаю

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 10.09.07 10:13    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Тэлевіталь, магчыма, канешне. Толькі дзе гарантыя, што ён ня будзе цікавіцца квантавай фізікай, альбо яшчэ чым-небудзь блізкім па тэматыцы?

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 10.09.07 10:16    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А яшчэ я некалі сустракала сармата, які адмаўляўся і ад беларускасьці і ад ліцьвінскасьці.

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.05.2006
Паведамленні: 1384
Адкуль: Таронта

ПаведамленнеДададзена: 10.09.07 16:16    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А я беларускамоўнага эльфа бачыла. Уселякага багата Зьехаў з глузду

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Рознае Часавы пояс: GMT + 3
Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2, 3, 4, 5  наступная »
Старонка 4 з 5.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы не можаце далучаць файлы
Вы не можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Гурток "Ветахі" 42 pink_by 88843 27.09.10 2:38
pink_by Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Купляйце "Світанак" 23 наталька 65886 3.02.09 0:18
Наста Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў мой муж не хоча займацца "бабскімі" справамі 17 Lida 49896 9.10.06 12:01
Kryscina Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў 2 квіткі на "Сымона-музыку" 15.09 3 Kryscina 28619 13.09.06 11:51
Няма новых паведамленняў Набуду "Дамініку" 15 Lida 51112 2.07.06 11:43

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map