Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Экаадказнасьць у быце

Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2, 3, 4  наступная » 

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Хатняе

Аўтар Паведамленне
Alona LonTre

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 14.03.2009
Паведамленні: 343
Адкуль: Цэнтральны раён, Менск

ПаведамленнеДададзена: 29.12.11 22:21    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Наста пісаў(-ла):
Праем таксама мыльнымі гарэшкамі

Наста, наколькі гэта эканамічна? і дзе іх можна набыць у Менску?

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 30.12.11 8:55    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Наста пісаў(-ла):
julcik, а што з непрыгараемым пакрыцьцём і з меламінавым посулам (і што гэта ўвогуле?).

Пра непрыгарнае пакрыцце: 1. Я яго тупа баюся, было шмат размавоў пра ягоную шкоднасць, нармальных даследванняў не было, але калі я магу не карыстацца чымсьці патэнцыяльна шкодным - нашто ім карыстацца. 2. Гэта вельмі шкодная вытвочвасць. На Дюпон жа нават завялі крымінальную справу праз гэта. Не ведаю, праўды, чым ёсц скончылася, але гаворка ішла пра тое, што ў той мясцовасць, дзе былі заводы, у людзей ўзнікалі праблемы са здароўем, у прыватнасці нараджаліся дзеці з адхіленнямі. падрабязней не памятаю, але мабыць можна нагугліць.

Меламін - гэта такі пластык. яго шмат дзе выкарыстоўваюць (напрыклад ім пакрываюць ДСП). Але хітрыя кітайцы паячалі рабіць з яго посуд. посуд нават у нашай краіне не праходзіць сертыфікацыю як посуд, бо ён выпускае фармальдэгіды і яшчэ нешта там шкоднае. Але гэты посуд увозяць як "вазачкі" і паспяхова прадаюць на рынках. З выгляду гэта посуд з лёгкага (значна лягчэйшага за кераміку ці шкло) белага пластыку, падобнага на парцаляну. Знізу часта можна прачытаць слова Меламін. Сустракаецца думка, што для халоднага меламін можна выкарыстоўваць, награванне падвышае выпусканне шкодных рэчываў, аднак халодны меламін таксама шкодны.

BTW кітайцы нават у малочныя сумесі дадавалі меламін, а потым шмат дзетак патруцілася і яшчэ ў корм для жывёлаў - і жывёлы таксама патруціліся. вось яшчэ http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%BB_%D1%81_%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BC_%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC_(2008)

Дарэчы пра ДСП - мы стараемся не купляць мэблю з ДСП, праз фармальдэгіды.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
наталька

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 14.05.2006
Паведамленні: 4353
Адкуль: Менск

ПаведамленнеДададзена: 30.12.11 19:15    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Дзяўчаты, а куды лепей выкідаць лямпачкі? У шкло?

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail Нумар ICQ
kropka

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 12.05.2006
Паведамленні: 1501
Адкуль: Чэхія

ПаведамленнеДададзена: 31.12.11 15:11    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

наталька, у школо можна звычайныя лямпачкі, а эканамічныя трэба здаваць, калі не памыляюся. то ў менску пажарнікам, бо эканамічныя лямпачкі у трымліваюць ртуць

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
Vita

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 04.01.2011
Паведамленні: 185

ПаведамленнеДададзена: 2.01.12 22:16    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Меламін - гэта такі пластык. яго шмат дзе выкарыстоўваюць (напрыклад ім пакрываюць ДСП). Але хітрыя кітайцы паячалі рабіць з яго посуд. посуд нават у нашай краіне не праходзіць сертыфікацыю як посуд, бо ён выпускае фармальдэгіды і яшчэ нешта там шкоднае. Але гэты посуд увозяць як "вазачкі" і паспяхова прадаюць на рынках. З выгляду гэта посуд з лёгкага (значна лягчэйшага за кераміку ці шкло) белага пластыку, падобнага на парцаляну. Знізу часта можна прачытаць слова Меламін. Сустракаецца думка, што для халоднага меламін можна выкарыстоўваць, награванне падвышае выпусканне шкодных рэчываў, аднак халодны меламін таксама шкодны.

Божухна!!!!! У нас посуд з меламіну! - кубкі і сподкі!!!!!!!!!!
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Наведаць сайт аўтара
Наста

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 29.07.2006
Паведамленні: 1716

ПаведамленнеДададзена: 2.01.12 23:26    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Alona LonTre, мыльныя гарэшкі мы набылі проста праз нэт. У пошуку знайшлі. Ведаю, што на смемействе таксама ёсьць нехта, хто возіць.
Наконт адсцірвае - тлустыя плямы альбо надта брудныя рэчы яны не адсьціраюць. Але для штодзённай сьціркі падыходзяць. У нас яны даўнавата скончыліся, я так і не навучылася імі карыстацца да канца. Але шмат хто ў вялікім захапленьні ад іх.

А яшчэ мы мылі валасы адварам з гарэшкаў. Першы час трэба даць валасам прывыкнуць пасьля шампуняў, але потым эфект вельмі добры. У Мужа праз некалькі разоў прайшла перхаць.

Наконт эканамічнасьці, адзін кг нам хапіла амаль на год. У верасьні 2010 кг каштаваў 80 000.

julcik, во блін. Я пра тэфлон нешта такое чула, а пра непрыгарнае не. Як раз нядаўна набыла мульціварку. такая давольная ёй.
А меланін так, успомніла, ён шкодны.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Даслаць e-mail
Alona LonTre

Актыўны ўдзельнік

ПаведамленнеДададзена: 10.01.12 8:57    Загаловак паведамлення: чым варта мыць посуд? Адказаць з выцемкаю

julcik пісаў(-ла):
Мы таксама ... не карыстаемся "фэйрамі", стараемся як мага меней карыстацца і іншымі мыючымі сродкамі, за выключэннем вадкага мыла для рук (якое мне і замяніла амаль усе мыючыя сродкі)...

А я пачала ня вельмі брудны посуд мыць гаспадарчым ці дзіцячым мылам. Як думаеце, наколькі гэта "эка"?
Мінус: посуд дужа сьлізкі, калі мыеш, бывае, выскоквае з рук.
Мо, паспрабаваць мыльнымі (г)арэхамі мыць?

Адміністратарка

ПаведамленнеДададзена: 10.01.12 12:21    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Alona LonTre, содай паспрабуй. я ўсё, што мыю рукамі, мыю содай.

Угару
Kryscina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 10.01.12 12:34    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Мая мама мые заўжды содай. Тлушч адмыць дапамагае гарчыца. Адчысціць патэльню - буйная соль. Шкло - воцат. Я ўсё дзяцінства толькі так посуд мыла - добра адмывалася. Але зараз зручней, калі на ракавіне стаіць бутэлька з мыючым сродкам Упс...

julcik

Адміністратарка

ПаведамленнеДададзена: 10.01.12 12:54    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

у мяне на ракавіне кубак з содай, ў ім лыжка. Таксама зручна. Гарчыцу таксама купіла, бо чытала, што яна адмывае тлушч, але неяк асаблівай перавага перад содай не заўважыла.

Угару
julcik

Адміністратарка

ПаведамленнеДададзена: 19.01.12 13:15    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А хто-небдзь вось такое спрабаваў?
http://www.biowashball.ch/fonctionnementEN.html
http://moskva.dziwa.ru/product/biowashball-shar-dlya-stirki-397/

гэта ўвогуле працуе ці развод? Ці калі я не пасябравала з арэхамі, то і гэта мне не падыйдзе?

Угару
julker

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.05.2006
Паведамленні: 1384
Адкуль: Таронта

ПаведамленнеДададзена: 20.01.12 3:38    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

julcik, гледзячы па допісу - развадзілава. У сёнсе дзякуючы механічнаму біцьцю бялізны, яно канешне дазволіць троху лепей адмываць (са звычайным пральным парашком), але і будзе больш зношваць бялізну. Тут такія ў пральку і сушку дадаюць, каб меньш потым прасаваць. Каштуюць такія шарыкі даляр-за-пару. Але падобныя рэклямы што вось гэты менявіта шарык адмые ў сто разоў лепей за звычайны бо у ім батарэйка/бактэрыі/іоны/бласлаўленьне бачыла ня раз. Сьведчаньняў што працуе - пакуль ня чула Сьмешка

Адміністратарка

ПаведамленнеДададзена: 20.01.12 9:28    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

julker, я так і думала, але шкадаааа.... Сьмешка

Угару
karlson4yk

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 10.01.2010
Паведамленні: 123

ПаведамленнеДададзена: 25.01.12 18:32    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

julcik, я таксама чытала пра гэты "дэвайс" толькі адмоўнае
Alona LonTre, калі гаспадарчым мылам нязручна мыць, можна паспрабаваць зрабіць самаробны сродак для праньня і мыцьця посуду, там зьмешваецца мыла і сода, можна эфірныя алеі дадаваць для водару. вось тут паглядзі http://miesia4yk.livejournal.com/5997.html

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
Alona LonTre

Актыўны ўдзельнік

ПаведамленнеДададзена: 15.03.12 15:23    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Думаю замовіць што-нішто на www.bezvreda.by (мыльныя арэхі, місвак і г.д.), якія прывабілі мяне сваёй філязофіяй (http://www.bezvreda.by/index.php?route=information/information&information_id=4 ). Ці карыстаўся хто-небудзь іхнымі таварагамі\паслугамі?

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Хатняе Часавы пояс: GMT + 3
Пераход да іншай старонкі: « папярэдняя  1, 2, 3, 4  наступная »
Старонка 2 з 4.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы можаце далучаць файлы
Вы можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Беларускія школы 155 Kryscina 179428 21.03.18 21:33
maa Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Дзе зрабіць экспертызу вады? 4 Kryscina 7425 14.11.12 20:54
Kryscina Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў [ Апытанка ] Як зрабіць гэты сайт лепей? 144 julcik 183208 11.10.11 8:27
julcik Паглядзець апошняе паведамленне
Гэтая тэма зачыненая, вы не можаце адказваць і рэдагаваць паведамленні. [ Апытанка ] Беларускамоўныя садкі (групы і г.д.) 394 pink_by 285706 28.12.08 20:04
julcik Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў З чаго зрабіць падлогу? 25 julcik 39466 1.07.07 21:20
Alenka Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map