Новае ў блогах
Артыкулы
Форум
Блогі
Фотаальбом
Подпісы да форумаў
Афіша
Паштоўкі
Жывы слоўнік
Наша мапа
Каляндар
Рэгістрацыя
Пошук па форуме
Сябры і Групы
Пашпарт
» Уваход
  Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       
Брыдка, крыўдна і шкада!

Спіс форумаў Нашыя дзеткі » Стварэньне сайта

Аўтар Паведамленне
Black aspid

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 05.04.2009
Паведамленні: 1238

ПаведамленнеДададзена: 13.12.13 9:05    Загаловак паведамлення: Брыдка, крыўдна і шкада! Адказаць з выцемкаю

З нагоды

Такбывае з любой справай: пачатак, кульмінацыя, спад, канец.
Прашу шчыра выказацца ўсіх зацікаўленых асоб.
Прашу НЕ ДЫСКУТАВАЦЬ, а ВЫКАЗАЦЦА - спачатку адзін раз, не каментуючы іншых, не чапляючыся да асобных слоў. Вельмі прашу. Тады мы ўбачым, што далей. І застанемся людзьмі, а некаторыя - інтэлігентнымі людзьмі Міргаю
Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку
Black aspid

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 13.12.13 9:06    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

што справа накрываецца медным тазам, стала мне відавочна пасля рэгістрацыі ў фэйсе. мясцовы форум перабег туды, сюды заляталі пырскі жарсцяў і драбочкі абвестак. Рэсурс заняпаў: матэрыяламі не папаўняецца, платформай абмена думак не ёсць, у гуртаванні людзей садзейнічае слаба. Гэтага можна было чакаць: вырастаюць дзеці - вырастаюць бацькі. Канкурэнтных рэсурсаў асоба няма - спачываем на лаўрах, па неабходнасці надзьмуваем шчокі. Закон Паркінсона ніхто не адмяняў, росквіт - пачатак заняпаду.
Але, спадарства, заняпад бывае розны, як рознай бывае смерць. Памятаю, як уразіла мяне пачутае выпадкова ад старой медсястры: - Не, Аляксандравіч, Леакадзія твая красіва памерла.
Прыгожа памерці - гэта кожны хоча. Я, можа, з сёмага паверха яшчэ ніяк не кінуся толькі таму, што гаджуся расплясканых па асфальце мазгоў!
Але тое, як памрэ гэты рэсурс, залежыць АД НАС.

Спадарства!
(далей гэта маніфест чалавека, які сёе-тое зрабіў і сам, і якому баліць)
1. Няма нічога лягчэйшага, як сказаць "нас тут болей не стаяла". Гэта вельмі культурна і цывілізавана і далікатна. Гэта прыгожая смерць - стаць залежамі белмоўнасці, у якіх будуць поркацца нашчадкі і гадаць, які Тунгускі метэарыт забіў раптам дыназаўраў белмоўнага выхавання.
2. Крыху - але не надта - цяжэй узарваць з помпай усе катакомбы, вываліць раўчукі і рэкі эмоцый, каб смярдзела на ўвесь нэт, каб кожная сука радасна зацяўкала: вось яны якія! Кубло смярдзючае, адмарозкі, пятая калона, далей глядзі бт. Прыгожая смерць, якая не зашкодзіць нашчадкам капацца ў залежах беларушчыны і думаць, які метэарыт...
3. Гальванізацыя трупа - гэта калі гады ў рады дадаюцца песенькі-граматы-ідэі, праводзяцца 1-2 мерапрыемствы "пад эгідай", інтэрв'ю сяды-тады... - гэта як зараз. Нашчадкі, рыдлёўкі, метэарыт...
4. Перазагрузка. Падрыхтавацца і раптам зрабіць (з новай ці пашыранай камандай)новы ўкід свежых матэрыялаў, ідэй, зладзіць доўгатэрміновую кампанію, загарэцца наноў тым, што зараз грэе памалу, як паўмёртвая батарэя. Набыць разгон аж на некалькі год, і ведаць, што некалі зноў прыйдзе час, калі паўстануць на павестцы дня гэтыя пункты, з першага па чацверты, а за імі - нашчадкі, рыдлёўкі, дыназаўры і Тунгускі метэарыт.

Гісторыя робіцца і сёння. Гісторыю робім і мы.
Угару
Volha

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 24.04.2006
Паведамленні: 3956
Адкуль: Менск-Мінск

ПаведамленнеДададзена: 13.12.13 15:22    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Алена, што тут скажаш.
Калі добраму чалавеку кепска, застаецца блюз.

Адміністратарка

Зарэгістраваны: 15.03.2006
Паведамленні: 7682

ПаведамленнеДададзена: 13.12.13 16:10    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Мне гэты праект перастаў быць цікавым, калі я зразумела, што замест сяброўскага кола тут куча непрыемных людзей, якія знешне падтрымліваюць сяброўскі выгляд, але ўсё гэта лухта і за спінай яны радасна перамыюць табе ўсе косткі.
Што думаюць пра сайт нейкія абстрактныя іншыя людзі ў інтэрнэце мне паралельна.
У новым праекце я наўрад ці змагу ўдзельнічаць, бо белмоўная тусоўка досыць малая і мне там відавочна месца няма.

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Kryscina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 15.12.13 17:07    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Black aspid, я супраць штучных закідаў. І асабліва супраць абмеркавання ў адкрытым фармаце.
julcik, думаю, што схільнасць абмяркоўваць за спінай - асаблівасць не мясцовая, а ўласцівасць усіх дзевачкіных тусовак. Дзе шмат малазанятых дзевачак - там плёткі і інтрыгі. Пакуль дзеці былі малыя, агульных тэмаў было болей. Дзеці падраслі, а хадзіць у лазню ці на гарбатку прыемней малой кампаніяй, якая будзе больш цесная, калі ёсць з кім і супраць каго сябраваць.
Галоўная твая ілюзія - што ёсць нейкая адна кампанія і ты. Але гэта не так. Кампаніяў ёсць некалькі, яны ўвесь час відазмяняюцца. І ёсць куча людзей, якія ў кампаніі не ўваходзяць (па рэлігійных матывах ці ў выніку банальнага браку часу).

Дарэчы, я заўсёды настойвала, што Дзеткі мусяць быць сямейным, а не жаночым клубам. Але ў пэўны момант большасці ўдзельніц імпанавала быць менавіта цеснай дзевачкінай пясочніцай.
Трывалыя стасункі можна будаваць вакол каштоўнасцяў і ідэяў, а не сімпатыяў-антыпатыяў

Black aspid

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 15.12.13 21:04    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Kryscina, выкажы сваё меркаванне не ў адкрытым, калі маеш што сказаць. Гэта не штучны закід. крызіс ёсць. першыя заявы пра адыход - таксама. пытанне, ці цікава камусьці ў гэтым разбірацца.
Угару
julker

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.05.2006
Паведамленні: 1384
Адкуль: Таронта

ПаведамленнеДададзена: 15.12.13 21:47    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Ух ты! Колькі эмоцыяў. Ажно адчула сябе старай бабкаю, што мне такое дадзена толькі пад гармонамі. Дый то, добра разумею, што гэта ўсяго толькі гармоны.
Я чалавек з краю, так званая масоўка. Дык вось мне нічога ня бачна. Усё як і было год пяць таму. Двіжуха пад настрой, нейкія вершыкі. Калі каму трэба сапраўды інфармацыю ды пасобія нейкія, то ўсё гэта ёсьць. А каб тусавацца проста так, трэба кампанія і час. Прага да гэта ёсьць збольшага ў мам маленькіх дзяцей. А ў стваральнікаў дзетак нашчадкі сапраўды павырасталі. Інфармацыі па падлетках на дадзеным форуме няма. І ня будзе хутчэй за ўсё. Бо для таго каб бацькі заварушыліся трэба сур'ёзныя праблемы і высокі ўзровень самакрэтычнасьці. Уявіце толькі тэму: "Дачка падлетак не размаўляе са мною па-беларуску. Што рабіць?" І такія адказы: "Ды нармалёва ўсё, мой сын са мною ўвогуле не размаўляў у гэтым ўзросьце. Гэта пройдзе. Вось скончыць універ і будзе ў вас гармонія і мова ў сям'і. Пакуль яна не выйдзе замуж за рускамоўнага хлопца і не панараджае рускамоўных унукаў." Гэта ўжо зусім ня тое самае, што вершыкі для малеч пісаць ды ранішнікі арганізоўваць. Гэта тое, што хтосьці атрымлівае па выніку і гэты вынік выносіць на агульны агляд ды ацэнку страшна, сорамна і мала надзеі што дапаможа. А калі ня страшна і ня сорамна, а нават наадварот, то нафіга? Ну пахвалюся я раза сваім падлеткам - двіжуха ад гэтага не пачнецца Сьмешка
Усё будзе добра. Будуць іншыя бацькі, каторым будзе няма чым заняцца і яны будуць прагнуць тусоўкі ды падтрымкі сваіх ідэалаў. Стусуюцца, створаць новы рэсурс, будуць тамака выкладаць прылады пад айпады для падліку схопак па-беларуску і перакладаць пікабу барн для айфона сёмага пакаленьня. І абмяркоўваць тое, як навучыць дзіця пальчыкамі пераварочваць старонкі папяровых кнігаў, бо яно спрабуе як з тачскрынам. Ну і ці трэба дзіцяці вучыцца такім непатрэбным у жыцьці маніпуляцыям увогуле Сьмешка

Вельмі актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 26.07.2009
Паведамленні: 680
Адкуль: Mensk

ПаведамленнеДададзена: 16.12.13 19:50    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

julker, слушныя рэчы кажаш. Мне вось як-раз бракуе тэмак, што ты напісала, хоць і для меньшага ўзросту: "да дзіця прыязжае бабуля, яна навучыла расейкім словам. Што рабіць?". "Як не зрывацца ў крык, калі дзіця наўмысна кажа расейскія словы". Іпра падлеткаў цікава, але гэта сапраўды пра балючае. Страшна такое пісаць ))

Kryscina

Свой чалавек

Зарэгістраваны: 23.03.2006
Паведамленні: 9054
Адкуль: Miensk

ПаведамленнеДададзена: 16.12.13 23:56    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

julker, добра сказана пра падлеткаў. Але ёсць яшчэ пару аспектаў, якія вынікаюць з публічнасці форуму: усё, што мы пішам, ужо чытаюць настаўнікі нашых дзяцей і адміністрацыі школ, а таксама пачынаюць чытаць самі дзеці.
Адпаведна абмяркоўваць нейкія праўда хвалюючыя тэмы даводзіцца ў закрытым рэжыме ці намёкамі.
Ды і выхоўвауць дзіця пасля 5 год - сэнсу няма. Так, спраўджваць нейкія крытычныя моманты, каардынаваць намаганні ў межах бацькоўскіх камітэтаў (але гэта таксама закрытая тэма, бо яны паводле афіцыйнай версіі мусяць забяспечваць патрэбы дзяцей з паветра, а не з грошай, і ніколі не дарыць настаўнікам кветак на прафесійнае свята).

Так што форум знаходзіцца на нармальным эвалюцыйным этапе свайго развіцця. З\явяцца актыўныя беларускамоўныя мамы - будзе ізноў дзвіжуха. Пакуль, апошнія гадоў 5 пераважна новыя актывісткі былі залётныя, з мэтай раскруціць свой калядзеткаўскі бізнэс. Раскруціўшы знікалі і з форуму, і з колаў беларускамоўных. З'яўляюцца і новыя цікавыя класныя сябры, але яны не актывісты, ім патрэбныя лідэры ці проста сябры. сяброў форум знайсці дапамагае. дапамагае каардынавацца.

Так што давайце без гістэрык. Каляды на носе! Сьмешка

Black aspid

Свой чалавек

ПаведамленнеДададзена: 17.12.13 5:55    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

Зразумела. пункт 3 набраў пераважную большасць.
Угару
CheGirl

Актыўны ўдзельнік

Зарэгістраваны: 01.12.2008
Паведамленні: 289
Адкуль: Менск, Чыжоўка

ПаведамленнеДададзена: 17.12.13 17:32    Загаловак паведамлення: Адказаць з выцемкаю

А мне да спадобы 4 варыянт.
Так склалася, што на Дзетках не прынятыя такія тэмы, што займаюць значнае месца ў іншых дзяўчачых тусоўках( кшталту "дзевачкі, ура! мы нарэшце пракакаліся" - а потым 5 старонак віншаванняў з гэтай падзеяй касмічнага значэння), шмат маладых паўбеларускамоўных матуляк заходзяць да нас, зірнуць - і ідуць у суполкі больш звычнага фармату. Такім чынам колькасць актыўных(не творчых, а менавіта актыўных) удзельнікаў не змяняецца. А колькасць тых, хто гатовы сур'ёзна нешта ствараць, карэлюе з агульнай колькасцю "жыхароў" на форуме.
З іншага боку, тыя, хто зазіраюць раз пораз - і бачаць, што за працяглы час іх адсутнасці на форуме з'явіўся адзін адказ, ніводнай новай тэмы, да і ў напаўненне сайта не дадалася нічога новага, паступова губляюць цікавасць. Асабліва, калі яны не часта развіртуалізаванай беларускамоўнай тусоўкі.
Таму мне падаецц, што "штучныя закіды" могуць узняць цікавасць да сайта і, у пэўнай ступені, актывізаваць сталых "жыхароў".
Толькі вельмі не хочацца, каб іх(закіды) напаткаў лёс Гарбузіка. Плачу!

Угару
Праглядзець пашпарт Даслаць цыдулку Нумар ICQ
Паказаць паведамленні:   

Распачаць новую тэмуАдказаць на тэмуprinter-friendly view    Спіс форумаў Нашыя дзеткі -> Стварэньне сайта Часавы пояс: GMT + 3
Старонка 1 з 1.

Перайсці:  
Вы не можаце распачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце галасаваць у апытанках
Вы можаце далучаць файлы
Вы можаце сцягваць файлы

Падобныя тэмы
 Тэмы   Адказы   Аўтар   Праглядаў   Апошняе паведамленне 
Няма новых паведамленняў Прылеплена: Як тут што працуе? (FAQ) 107 julcik 147896 27.08.12 18:40
Kjara Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Кінапрагляды не для ўсіх 4 Kryscina 11680 12.04.18 2:08
Эдуард Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Беларуская тэлевізія: Што было добрага, што ёсьць? 28 наталька 57565 23.02.12 10:47
наталька Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў што наконт фітнэсу для цяжарных? 25 schtirliz 52653 3.03.11 19:46
LaVita Паглядзець апошняе паведамленне
Няма новых паведамленняў Кажуць што калі сьніцца ... 13 andrei 24666 22.11.09 21:21
algunia Паглядзець апошняе паведамленне

Мянушка:    Пароль:      Запомніць мяне       

Board Security

Каталог TUT.BY Rating All.BY Internet Map